GRÄS

Albin hittade några nya fräscha grässtrån tidigt på vårkanten


Många hundar äter gräs men då kanske av olika anledningar. Vanligt är att de kan behöva rensa magen. De kräks eller bajsar efter att ha ätit gräs. Det kan liknas vid en huskur för magproblem, så låt hunden äta av gräset.


En annan anledning är att hunden känner att där finns nyttiga ämnen som betakaroten, klorofyll och C-vitamin och som hunden känner att den behöver. 


Skulle hunden däremot äta torrt gult gräs, bör man göra en hälsokontroll hos veterinären. Hunden har  förmodligen ont i halsen.



Gröna växter som gräs innehåller klorofyll = växternas hemoglobin, ett syrebärande och järnhaltigt protein som kan hjälpa vid blodbrist. Inte alls ovanligt att tikar efter löpperioder eller valpfödande lider av järnbrist.




MASKROSOR


 


En del hundar äter även av maskrosorna. som är nyttoväxter och helt ofarliga.

Maskrosor har haft stor betydelse i folkmedicinen. De är rika på A, - B, - C - och D - vitaminer och även mycket kalium, magnesium och kalcium och är därmed mycket näringsrika. Alla maskrosens delar kan ätas, från rot till blomma.


Maskrosen är flerårig och känd av alla. Blomningstiden är från maj till oktober. Hela växten även dess mjölk är ätligt. Maskrosbladen är näringsrika och de används framför allt i Frankrike, England och Amerika som vardagskost i sallader eller som kokt.


Maskrosbladen innehåller 3 ggr mer äggviteämnen, kalk 4-5 ggr mer, karoten 11 ggr mer, B-vitamin 4-5 ggr mer och C-vitamin 3 ggr mer än sin släkting, isbergssalladen. C-vitamin behövs för immunsystemet. Bladen kan smaka olika. På en väldigt solig plats kan de vara beska. Plocka gärna de mindre bladen på skuggig plats. 


Hälsa:

Bladen: stärkande för levern och matsmältningen. Blodrenande.

Roten: stärkande för levern. Vattendrivande och laxerande och bra vid reumatiska besvär. Roten är väldigt besk och bör kokas först i 15 min innan den äts eller används i någon rätt.

Används som avkok, i torkad form och te.

Homeopater använder flitigt denna växt.



Växtsaften som förekommer rikligt framför allt i blomstjälken innehåller bitterämnet taraxacin. Förtäring av stor mängd kan eventuellt ge magbesvär (t. ex. ont i magen, illamående, kräkningar och diarré). Skulle hunden äta massor av maskrosor, vilket är mycket ovanligt kan det vara tecken på gastrit (sur mage) eller någon  bristsjukdom.